WDXRF چگونه کار می کند؟

WDXRF

اولین پست در این مجموعه ، آزمایشگاه مبتنی بر XRF در مقابل دستی XRF: تفاوت چیست؟ تفاوت بین تجزیه و تحلیل XRF دستی و آزمایشگاهی را توضیح داد. WDXRF چگونه کار می کند؟ دو نوع اصلی سیستم های XRF مبتنی بر آزمایشگاه عبارتند از: فلورسانس اشعه ایکس پراکندگی انرژی (EDXRF) و فلورسانس اشعه ایکس پراکنده طول موج (WDXRF). پست دوم در این مجموعه EDXRF را بررسی کرد. در این قسمت نهایی ، WDXRF را بررسی خواهیم کرد. فلزات گروه پلاتین منبع جدیدی دارند

چگونه کار می کند

WDXRF با استفاده از بلورها طیف فلورسانس را در طول موج های جداگانه هر عنصر پراکنده می کند ، برای تعیین دقیق غلظت عناصر ، با وضوح بالا و پس زمینه کم فراهم می کند. انواع بلورهای مورد استفاده در WDXRF شامل چند لایه مواد معدنی ، فلزی ، آلی و مصنوعی است. بلورهای چند لایه فیلم نازک مصنوعی در حال افزایش محبوبیت هستند زیرا حساسیت و وضوح بالاتری را برای تجزیه و تحلیل عناصر نور افزایش می دهند. برخی از کریستال های سنتی به تغییرات دمای دستگاه و قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس حساس هستند و با گذشت زمان تخریب می شوند. WDXRF چگونه کار می کند؟

شبکه سیمی فولادی

سیستم های WDXRF بر اساس قانون Bragg (قانون Bragg) ساخته شده اند که می گوید بلورها در صورت تداخل سازنده طول موج های اشعه ایکس پراکنده ، اشعه ایکس با طول موج خاص و زاویه های برخورد را منعکس می کنند. در حالی که موقعیت نمونه ثابت است ، می توان زاویه های کریستال و آشکارساز را مطابق با قانون Bragg تغییر داد تا بتوان طول موج خاصی را اندازه گیری کرد. فقط پرتوهای ایکس که قانون براگ را برآورده می کنند منعکس می شوند.آیا لوله های پلاستیکی پاسخی برای مبارزه با فولاد خورنده در فرآوری هیدروکربن است؟

کولیماتورها با ارائه واگرایی های مختلف زاویه ای برای محدود کردن اشعه ایکس ثانویه ناخواسته به آشکارساز ، وضوح تصویر را بیشتر بهبود می بخشند. در صورت تمایل به شدت زیاد نسبت به وضوح ، می توان از کولیماتورهای بزرگتر استفاده کرد.

edxrf

ردیاب ها

در ابزارهای WDXRF می توان از دو نوع ردیاب استفاده کرد. فلزکاری و ایمنی XRF ردیاب های گاز مهر و موم شده یا گاز جریان برای اندازه گیری انرژی های پایین (عناصر سبک ، زیر آهن [Fe]) بهترین هستند ، در حالی که آشکارسازهای سوسیس برای اندازه گیری انرژی های بالاتر بهتر هستند. وضوح هر دو ضعیف است که توسط کریستال ها جبران می شود. تجزیه و تحلیل WDXRF را می توان به صورت متوالی با استفاده از گونیا یا به طور همزمان با استفاده از تک رنگ انجام داد. WDXRF چگونه کار می کند؟

قیمت ورق سیاه صنعتی

گونیومتر

آشکارسازها را می توان بر روی یک گونیا نصب کرد و از طیف وسیعی از زاویه ها حرکت داد تا شدت طول موج های مختلف را به صورت پی در پی اندازه گیری کند. این سیستم انعطاف پذیری و عملکرد بهینه را در جدول تناوبی ارائه می دهد.مواد افزودنی فلزی در ساخت: تکنیک ها و نگرانی ها با این حال ، ماهیت متوالی ابزارهای WDXRF و نیاز به تنظیم مجدد هندسه بین اندازه گیری ها باعث می شود که آنها به آرامی کار کنند.

تک رنگ

قیمت تیرآهن فایکو در مشهد

هنگامی که از تک رنگ استفاده می شود ، ترکیب کریستال و آشکارساز در یک هندسه ثابت قرار دارد. هر تک رنگ یک عنصر واحد را اندازه گیری می کند اما همه آنها همزمان کار می کنند. این تنظیم سرعت و دقت را برای مجموعه خاصی از عناصر ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل نقطه کوچک

قیمت میلگرد میانه در مشهد

برخی از ابزارها ماسک های کوچکی دارند که منطقه مورد تجزیه و تحلیل را محدود می کند. همراه با حرکت نمونه مناسب ، این امکان را برای اندازه گیری یک نقطه از نمونه فراهم می کند. هنگامی که نمونه ها دارای نقص هستند ، توانایی تجزیه و تحلیل یک منطقه کوچک به طور جداگانه می تواند به تعیین منبع نقص کمک کند. از ابزار XRF با قابلیت لکه گیری برای این منظور در صنایع مختلف مانند تولید شیشه و فلز استفاده می شود. WDXRF چگونه کار می کند؟ عناصر دست نیافتنی و روش های بازیافت آن ها

نقطه کوچک

نقشه برداری مقدماتی

XRF Mapping ابزاری عالی برای اندازه گیری همگنی نمونه در محدوده اندازه زیر میلی متر است. این می تواند به تأیید آماده سازی نمونه کمک کند یا مشکلات موجود در یک فرآیند را نشان دهد. زمین شناس از نقشه برداری اولیه XRF برای انتخاب یا نمایش نمونه ها برای تجزیه و تحلیل دقیق تر با میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) استفاده می کند ، که به آماده سازی نمونه بسیار کنترل شده نیاز دارد و اطلاعاتی را در محدوده اندازه زیر میکرومتر فراهم می کند.

قیمت تیرآهن کرمانشاه در تهران

آیا می خواهید درباره XRF آزمایشگاهی بیشتر بدانید؟ کتاب الکترونیکی رایگان: XRF ما را در آزمایشگاه غیر دانشمندان بارگیری کنید.