قیمت ورق و انواع آن

قیمت ورق آهن رسان

در میان تمام مقاطع و محصولات فولادی ورق فولادی از تنوع بالایی برخوردار است و این شاید به خاطر کاربرد گسترده آن در صنایع باشد. قیمت ورق فولادی بر اساس نوع آن و البته فاکتورهای دیگری تعیین می گردد. در این نوشته قصد داریم یکی از پرکاربردترین انواع ورق آهنی را مورد بررسی قرار دهیم. می خواهیم ورق st37 را معرفی کرده و در مورد ویژگی های آن توضیحاتی ارائه دهیم. شما در ادامه مطلب در مورد روش ساخت انواع ورق فولادی، قیمت ورق st37 آهن رسان و در مورد قیمت ورق سیاه اطلاعاتی به دست می آورید با ما همراه باشید.

قیمت ورق

آشنایی با انواع ورق

ورق آهن، ورق سیاه، ورق فولادی، ورق فلزی و تمام عناوینی که نشان دهنده ورقه هایی باشد که از فلزات ساخته شده اند و در ابعاد طولی و عرضی مشخص و مسطح هستند، ضخامت معینی دارند و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ورق فولادی از مهم ترین و کاربردی ترین ورق های فلزی جهان است که فلز پایه آن آهن می باشد. انواع مختلف ورق به دلیل نیاز صنایع ساخته می شود و هر نوع ویژگی های خاصی دارد. اگر کاربردها را به دو دسته سبک و سنگین تقسیم کنیم، کارهایی مثل ساختمان سازی در نوع سبک و کارهایی مثل ساخت انواع ماشین آلات و ابزار بزرگ و صنعتی در دسته سنگین قرار می گیرند. معمولاً دو دسته ورق با نام های ورق های ساختمانی و ورق های صنعتی وجود دارند. ورق های فولادی که دارای خصوصیاتی مثل مقاومت بالا در برابر فشار، کشش، دما و خوردگی باشند در کاربردهایی مثل ساخت مخازن و یا لوله های تحت فشار، در ساخت ماشین آلات و قطعات ماشین آلات صنعتی و سنگین، ساخت برخی لوازم خانگی و صنعتی، در نیروگاه ها و یا در پالایشگاه های نفت و گاز استفاده می شوند. به عنوان مثال ورق st37 نوعی ورق ساختمانی است و ورق ck45 نوعی ورق صنعتی به حساب می آید.

کاربرد ورق فولادی

ورق های فولادی و فلزی را می توانید در بسیاری از جاها ببینید. لوله های فولای از محصولاتی هستند که نوع درزدار آن‌ها از ورق فولادی ساخته می شود. بدنه بسیاری از ماشین آلات سبک و سنگین، مخازن نفت، گاز، آب و سایر میعانات و مواد شیمیایی و غیره، گاردریل های کنار جاده ها و بزرگراه ها، تابلو های راهنمایی و رانندگی، دب و پنجره های ساختمانی، سقف های شیب دار و برخی قسمت های فلزی در اسکلت ساختمان های فلزی، بسیاری از لوازم خانگی، اداری و غیره، کف آسانسور، کف پل هوایی و راه پله های آن و بسیاری از موارد دیگر که برای تولید و یا ساخت آن‌ها از ورق فولادی استفاده شده است. می بینید که این محصول نقش مهمی در زندگی انسان ها دارد به همین دلیل است که انواع مختلفی از آن با خصوصیات مختلف ساخته می شود.

انواع ورق گرم و سرد

بر اساس روش تولید و فرایندی دارد، دو نوع ورق داریم: ورق گرم به محصولی گفته می شود که برای ساخت و تولید آن از حرارت دهی فولاد استفاده می شود و در دماهای بالا آن را از شمش به ورق تبدیل می کنند. ورق سرد اما به محصولی گفته می شود که بدون حرارت و در دمای اتاق فولاد را به ورق تبدیل می کنند. معمولاً در روش سرد از فولادی استفاده می شود که شکل پذیری و انعطاف پذیری بالاتری دارد و در ضخامت کمتر از شمش باشد و یا ورق فولادی نیمه آماده باشد. همچنین برای ساخت ورق سرد از ماشین ها و ابزارهای متفاوتی نسبت به روش سرد استفاده می شود. در بازار به ورق های نو A283, A512, CK45, ST52,ST37, A537, A36 گرم و به ورق های نوع ST12, ST13, ST14, سرد می گویند.

قیمت ورق

روش تولید ورق فولادی

همان‌طور که بالاتر نیز توضیح دادیم، برای تولید ورق دو روش اصلی در کارخانه ها وجود دارد. اگر با اصطلاح نوردکاری آشنا نیستید یک توضیح مختصر این است که نوردکاری فلزات روش یا فرایندی است که در آن از غلتک هایی بزرگ برای فشردن و کشیدن فولاد استفاده می شود که به این کار غلتک کاری نورد گفته می شود. این فرایند نورد کاری هم می تواند در شرایط گرم و دماهای بالا بر روی فولاد انجام شود و هم می تواند در دمای اتاق اجرا شود. به روش اول نورد گرم و به روش دو نوردکاری سرد گفته می شود. در نورد گرم فولاد را درون کوره حرارت می دهند تا نرم و یا به نقطه ذوب برسد سپس آن را در میان غلتک های مختلف نورد می‌کنند تا از ضخامتش کم و بر طولش اضافه گردد. در این حالت به فشار و نیروی زیادی نیاز نیست در حالی که نورد سرد فولاد به غلتک هایی بزرگ تر و قدرتمندتر نیاز دارد.

ویژگی های ورق st37 آهن رسان

این ورق از فولاد st37 ساخته می شود؛ بنابراین ویژگی های فولاد را به ارث می برد. از خصوصیات بارز آن می توان به استحکام کششی و تسلیم خوب، جوش‌پذیری بالا و انعطاف پذیری مناسب اشاره کرد. اصولاً به دلیل اینکه در ترکیب شیمیایی این فولاد مقدار کمی عنصر کربن وجود دارد به آن فولاد نرمه نیز می گویند. سختی کمی دارد و معمولاً در کاربردهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از محصولات و مقاطع فولادی مهمی که با این فولاد ساخته می شود، ورق سیاه یا ورق st37 است. آیا می دانید چرا به این محصول ورق سیاه گفته می شود؟ به دلیل اینکه پس از خروج از خط تولید به رنک تیره و کدر و مات می باشد و سطحی کثیف دارد. از آنجایی که فلز پایه این فولاد و همه فولادهای موجود دیگر از آهن است، خاصیت زنگ زدگی و اکسیداسیون نیز در آن‌ها وجود دارد. پس بهتر است از ورق st37 در مواردی که امکان خوردگی و زنگ زدن فلز وجود دارد استفاده نشود. در کارخانه ها روش های مختلفی برای ساخت فلزاتی ضد زنگ وجود دارد که بعداً توضیح خواهیم داد.

قیمت ورق

نمودار قیمت ورق سیاه در وب سایت آهن رسان به نشانیwww.ahanresan.ir قیمت ورق رنگی قیمت ورق آهن صنعتی در کانال تلگرامی آهن رسان قیمت ورق استیل قیمت ورق روغنی قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق اکسین قیمت ورق شیروانی  قیمت ورق روغنی قیمت جهانی ورق روغنی قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق آهن نمودار آهن رسان قیمت ورق سیاه قیمت ورق روغنی در اصفهان قیمت آهن کیلویی قیمت پروفیل  قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه قیمت ورق گیلان قیمت ورق سیاه قیمت ورق اکسین قیمت ورق سیاه تبریز قیمت ورق آهن صنعتی نمودار قیمت ورق سیاه قیمت ورق گالوانیزه آهن رسان  قیمت آهن کیلویی قیمت ورق  آهن قیمت آهن صنعتی قیمت پروفیل آهن رسان قیمت آهن قم قیمت روز آهن در بیرجند قیمت آهن در مریوان استعلام آهن با برند آهن رسان امکان پذیر می باشد.

قیمت ورق st37 در بازار

قیمت ورق سیاه یا قیمت ورق st37 در بازار آهن آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد. این محصول تقریباً ارزان است و بر اساس وزنی که دارد قیمت آن را محاسبه می کنند. شما می توانید فرمول محاسبه وزن ورق را در اینترنت پیدا کرده و قیمت امروز ورق st37 در سایت های مربوطه ببینید. همچنین برای خرید ورق st37 به نرخ کارخانه آن را از آهن فروشان و تأمین کنندگان برتر تهران و شهرستان درخواست نمایید.